Nie od dziś wiadomo, że Włosi to naród przesądny. Co według mieszkańców półwyspu Apenińskiego przynosi szczęście a co pecha? Jakie miejsca są uznawane za najbardziej magiczne na południu Włoch i gdzie pojechać we Włoszech by zapewnić sobie szczęście? Jeśli jesteście ciekawi to zapraszam do lektury.
Magia po włosku czyli o włoskiej wierze w przesądy
Magia na południu Włoch
Bazylikata to region położony na południu Włoch pomiędzy Apulią, Kampanią a Kalabrią. Do dziś twierdzi się iż jest to region , mocno związany z obrządkami magicznymi. Miejsca, które wymienia się jako szczególnie związane z magią to: Colobraro, Viggiano, Albano, czy Marsicovetere. Magiczne obrządki miały zazwyczaj związek z ważnymi życiowymi sprawami takimi jak miłość, małżeństwo, ciąża, laktacja, narodziny i pierwsze miesiące dziecka. W odczynianiu złych uroków miała pomagać Fattucchiera czyli Czarownica, która odczyniała urok modlitwą, „na Ojca, i Syna, i Ducha Świętego”.
Do dziś w Colobraro (nazywane także quel paese – tym miastem, ponieważ bano się wymawiać jego nazwy) odbywa się festiwal na pamiątkę dawnych praktyk. Przyciąga on co roku wielu turystów.
Gdzie pojechać we Włoszech by zapewnić sobie szczęście?
Istnieje parę miejsc we Włoszech o których mówi się, ze mogą zapewnić szczęście. Oto one:
1. Rzym
Fontanna di Trevi to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Rzymie. Co roku odwiedzana przez tłumy turystów. Zazwyczaj jest tak oblegana, ze trudno się do niej przepchnąć. Kazdy chce wrzucić monetę do fontanny by zagwarantować sobie powrót do Rzymu. Wrzucenie dwóch monet ma zagwarantować romans natomiast trzech ślub.
2. Turyn
Na medalionie z brązu na Piazza Castello (pod arkadą Prefektury) znajduje się podobizna Krzysztofa Kolumba trzymającego globus,wystarczy ze dotknie się jego małego palca i szczęście gwarantowane 😉
3. Piza
Na drzwiach głównej katedry na Piazza dei Miracoli (Plac Cudów) znajduje się jaszczurka o dwóch ogonach, która należy potrzeć by zagwarantować sobie szczęście.
Co przynosi pecha? (wł. porta sfortuna)
Niektóre z przesądów są podobne jak w Polsce m.in: wstawanie z łóżka lewa noga, stłuczenie lustra, zabicie pająka, przejście pod drabina, spotkanie czarnego kota. Z innymi natomiast spotkałam się we Włoszech pierwszy raz np. pecha przynosi otwarcie parasolki w domu, siadanie w trzynaście osób do stołu (ma to nawiązywać do Ostatniej Wieczerzy), położenie kapelusza na łóżku.
Zle wróży także jeśli ktoś przejedzie nam szczotka do zamiatania po nogach może przynieść to staropanieństwo lub starokawalerstwo. Należy wystrzegać się także spotkania zakonnic szczególnie jeśli są w 3 lub 4 jest to bardzo zły znak.
We wtorki i piątki nie należy się żenić, wyjeżdżać ani rozpoczynać nowych projektów ponieważ może się to źle skończyć.
Dla Włochów pechowa liczba nie jest 13 lecz 17 tak wiec piątek 17tego to dla nich pechowy dzień. Również przy stole należy być uważnym i np. nie krzyżować sztuców (wróży to cierpienie) oraz nie trzymać łyżeczki w lewej ręce. Także małżonkowie muszą bardzo uważać. Nie powinno się nigdy wymieniać łoża małżeńskiego ponieważ może przynieść to problemy małżeńskie. Małżonkowie nie powinni także używać tego samego ręcznika. Poza tym łoże małżeńskie dla nowożeńców często przygotowywane jest przez rodziców, którzy rozkładają na nim różne przedmioty przynoszące szczęście m.in ryz i drobne monety. Bardzo niebezpieczne jest tez ścielenie łózka w trzy osoby ponieważ według Włochów wróży to rychłą śmierć najmłodszej z tych osób. Jak wiec widzicie według nich trzeba uważać na każdym kroku nawet w czynnościach życia codziennego. 🙂
A co przynosi szczęście? (porta fortuna)
Tu także są pewne wspólne przesady. Np. wdepniecie w odchody na chodniku, a także gdy gołąb odda odchody na twoje ubranie czy obuwie. Poza tym szczęście przynosi podobnie jak w Polsce biedronka czy koniczynka (niekoniecznie czterolistna, ale należy pamiętać żeby jej nie zrywać). Podobnie jak w Polsce wierzy się także ze podkowa powieszona nad drzwiami przyniesie domowi szczęście. Przesady z którymi spotkałam się tylko we Włoszech to m.in to ze szczęście przynosi spacer w deszczu (szczególnie panny młodej, mówi się ze mokra panna młoda to szczęśliwa panna młoda) poza tym spotkanie osoby garbatej (i dotkniecie jej garbu, ale tylko mężczyzny, nigdy kobiety). Poza tym Włosi wierzą ze szczęście może przynieść nie tylko znalezienie monety lecz także szpilki lub zardzewiałego gwoździa.
Odczarowywanie złych znaków
Włosi starają się odczarowywać złe znaki. Mężczyźni np. drapią się po jądrach a kobiety dotykają natomiast lewej piersi. Mozna także fare le corna czyli wykonać ten gest:
Poza tym Włosi wierzą także w magiczna moc amuletów czy talizmanów. Szczególnie powszechny jest rożek peperoncino (papryczki) nazywany tez potocznie cornetto (czyli rozek). Jednak nie można kupić go sobie samego musi on zostać podarowany inaczej nie będzie działał 🙂
Poza tym zamiast odpukać w niemalowane drewno Włosi dotykają żelaza. Gdy rozsypie im się sól na stole, co także źle wróży biorą szczyptę i rzucają za lewe ramie. Innym sposobem na odczynienie uroku jest także krzyżowanie palców.
A tu przeczytać możecie trochę po włosku o ich przesądach:
http://www.magnaromagna.it/leggende/superstizioni-e-credenze-popolari-in-italia-e-nel-mondo/
http://portale.lombardinelmondo.org/nazioni/americalatina/articoli/cultcuriosita/lsdiat
http://cultura.biografieonline.it/cose-portafortuna/
http://cultura.biografieonline.it/cose-portasfortuna/
Halloween we Włoszech
We Włoszech także już od kilkunastu lat bardzo przyjęła się tradycja obchodzenia amerykańskiego święta Halloween, choć wciąż nie wszyscy są z tym zgodni. Jeśli jesteście ciekawi tego jak obchodzi się Halloween we Włoszech to możecie zajrzeć tutaj:
http://www.ideefesta.it/halloween/news/festeggiare-halloween-in-italia.html
http://www.regioni-italiane.com/notte-di-halloween.htm
http://www.ideefesta.it/halloween/news/halloween-in-italia-storia.html
A wy, wierzycie w przesady? Znacie jeszcze jakieś inne poza wymienionymi przeze mnie? Spotkaliście się z przesadami będąc we Włoszech? Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii. Napiszcie w komentarzach! Pozdrawiam! Ciao! 🙂
7 Odpowiedzi
Madame Giussani
Myślałam, że jako italianistka wiem już wszystko o Włochach, a tu taka niespodzianka. Nigdy nie słyszałam, że znalezienie szpilki lub gwoździa przynosi szczęście. Czy to typowe dla jakiegoś konkretnego regionu?
Kamila Olszewska
Ja o tym akurat przesadzie usłyszałam na południu Włoch, ale szczerze powiem nie wiem czy funkcjonuje tez na północy, podpytam Włochów jak tam będę. To prawda w każdym regionie inaczej to wygląda, a nawet w zależności od miejscowości. Wedlug mnie miastem nr 1 jeśli chodzi o przesady jest Neapol, ale to zasługuje na osobny wpis 🙂 Mnie nieustannie czymś zaskakuje ten kraj a szczegolnie jego mieszkańcy 🙂
Angelika / a dreamer's life
Ale ciekawy wpis! Mieszkalam przez rok we Wloszech i o wielu sprawach nie zdawalam sobie sprawy. Dobrze, ze odwiedzilam Fontanne di Trevi zapewaniajac sobie troszke szczescia 🙂
Kamila
Dziękuję Ci bardzo i ciesze sie, ze sie podoba! 🙂 Włochy to taka skarbnica ciekawostek, ze chyba życia nie starczy by poznać je wszystkie 🙂 No na pewno, powrót do Rzymu to jest szczęście, romans czy ślub to rzecz drugoplanowa 😀
Agata (Cyk Cyk Studio)
To jest niesamowite – mam czasem wrażenie, że najbardziej religijne kraje są też najbardziej przesądne. Czasem jestem w szoku, jak takie przesądy są ciągle żywe np w Polsce!
Mickiewiczki
Ciekawe ilu Włochów faktycznie w to wierzy i odczynia uroki – to jest interesujące. Tak naprawdę w wielu krajach w ludziach tkwią głęboko zakorzenione przesądy – nawet jeżeli ktoś stanowczo mówi, że nie wierzy np. w czarnego kota czy rozsypaną sól. Na studiach miałam półroczny kurs etnologii i tam zainteresowałam się trochę tym tematem. W średniowiecznej Polsce, zwłaszcza na wiejskich terenach, myślenie magiczne królowało. Przykład – pod łóżkiem kobiety, która rodziła, kładło się ostrą siekierę, żeby przeciąć ból. Myślenie magiczne charakteryzuje się swoistą logiką, to fascynujące 😉 Ciekawi mnie skąd wzięły się te przesądy włoskie – obawiam się, że niewielu zna ich historię 😉
Ania (W Różne Strony)
Nie miałam pojęcia o tych przesądach 🙂 Bardzo ciekay artykuł, przybliża włosie zwyczaje 🙂