Przygodę z Apulią zaczynamy w Bari, które jest tętniącym życiem sercem regionu. Zapraszam do wpisu Rozkoszuj się życiem w samym sercu Apulii!
Rozkoszuj się życiem w samym sercu Apulii!
Bari – tętniące życiem serce Apulii
Bari to miasto pełne różnorodności tradycji, kultur oraz religii. Miasto oferuje wiele pod względem atrakcji kulturalnych posiada także szeroką ofertę noclegową oraz gastronomiczną na każdą kieszeń. Spacer po Bari najlepiej rozpocząć od starego miasta (Bari Vecchia). Wkraczając w jego mury możemy odnieść wrażenie jakbyśmy weszli do czyjegoś domu ponieważ życie toczy się tu na ulicach. Możemy zaobserwować panów prowadzących żywe rozmowy przed kawiarniami lub gestykulujących grając w szachy w parku, kobiety siedzące przed domami i robiące orecchiette (tradycyjny makaron z Apulii), dzieci biegające tu i tam, które wykorzystują każdy kawałek przestrzeni by grać w piłkę, co rusz przejeżdżające skutery. Miasto tętni zaraźliwą radością życia.
Co warto zobaczyć w Bari?
Na początek warto udać się na Piazza del Ferrarese, jeżeli interesuje Cię sztuka współczesna możesz odwiedzić znajdujące się w pobliżu Sala Murat. Nieopodal znajduje się także stary rybi targ (Mercato del Pesce) otoczony wieloma kawiarniami to tam wieczorem rozkwita nocne życie. Na północ od Piazza Ferrarese położona jest Piazza Mercantile z Palazzo del Sedile i Colonna della Giustizia.
Jednym z ważniejszych zabytków Bari jest romańsko-gotycka katedra św. Sabina (San Sabino). Zbudowana w epoce bizantyjskiej reprezentuje styl zwany romanico pugliese. Wewnątrz znajdują się między innymi XIII-wieczne freski, obrazy J. Tintoretto , P. Veronese, P. Bordone oraz obraz Madonna Odigitria.
Dlaczego Bari jest miejscem ważnym dla Polaków a także dla Rosjan?
Zabytkiem szczególnie ważnym dla Polaków jest natomiast romańska bazylika św. Mikołaja (San Nicola), w której znajduje się nagrobek królowej Polski Bony Sforzy, pochodzącej z panującej w Mediolanie dynastii Sforzów żony Zygmunta Starego i matki Zygmunta Augusta. Mauzoleum ufundowane zostało przez jej córkę, królową Annę Jagiellonkę, umieszczone jest za ołtarzem głównym świątyni. Po bokach nagrobka znajduje się dwóch świętych– patronów Bari i Polski – św. Mikołaj i św. Stanisław. Bazylika jest także centrum dialogu ekumenicznego szczególnie katolicko-ortodyksyjnego. Możemy spotkać tam Wielu Rosjan pielgrzymujących corocznie do relikwii św. Mikołaja.
Będąc w Bari warto także udać się na Zamek księcia Fryderyka II Szwabskiego z XI w., przebudowany w wieku XIII, a następnie w XVI w. w stylu renesansowym. Zamek jest czynny w godzinach 8.30- 19.00 od kwietnia do września. Bilet normalny kosztuje 5 euro natomiast ulgowy 3.5 euro.*
Chcąc zobaczyć nieco inne oblicze Bari warto również udać się na spacer uliczkami Borgo Nuovo (zwane także murattiano) to dzielnica różniąca się znacząco od Bari Vecchia. Wybudowana została w okresie panowania francuskiego przez Joachima Murata, dzięki któremu Bari ponownie rozkwitło. Najbardziej warte uwagi miejsca to Teatro Petruzzelli, Politeama Margherita, Teatro Comunale Niccolò Piccinni i Palazzo del Governo.
Co zjeść w Bari?
Na koniec możemy pójść na spacer nadmorską promenadą (lungomare) by móc podziwiać panoramę miasta. Będąc w Bari nie zapomnij spróbować orecchiette oraz focaccia pugliese czyli tradycyjnej pizzy z pomidorami.
Ciekawostka: Bari jest miastem portowym, można więc udać się stamtąd w rejs m.in. do miejscowości Dubrownik w Chorwacji czy Corfù w Grecji. Rejs trwa około 9 godzin. Ceny biletów jednak są dość wysokie i oscylują w granicach 100 euro.
Polignano a mare – urocze miasteczko u wybrzeży Adriatyku
Pierwszym miejscem wartym uwagi w okolicach Bari jest miejscowość Polignano a mare. Znajduje się ona około 15 minut jazdy samochodem na południe od Bari. Można tam także dojechać pociągiem ze stacji centralnej Bari w około 20 minut.
Pięknie położone stare miasto jest jednym z najbardziej fotogenicznych w całej Apulii. To stąd pochodzi Domenico Modugno, wielokrotnie nagradzany w San Remo włoski piosenkarz znany również w Polsce z piosenki Nel blu dipinto di blu (Volare) (https://www.youtube.com/watch?v=t4IjJav7xbg ) oraz włoski artysta Pino Pascali.
Co zobaczyć w Polignano a mare?
Polignano a mare znane jest głównie z uroczych plaż otoczonych kamiennymi urwiskami oraz pięknej turkusowej wody. Przechodząc przez most Ponte Lama Monachile dostać się na małą plażę Cala Porto. Stamtąd swe kroki skierować można na stare miasto. Wchodząc na stare miasto przechodzimy pod łukiem zwanym Arco Marchesale następnie udać sie możemy na taras widokowy Santo Stefano, z którego roztacza sie przepiękny widok. Polignano a mare znane jest także z niezwykłej groty o nazwie Grotta Palazzese gdzie znajduje się kosztowna restauracja Hotelu Grotta Palazzese. Jak już wspomniałam wcześniej Polignano a mare to miejsce słynące w dużej mierze z plaż. Poza Cala Porto również udać się nieco na północ na Cala Paura lub na znajdującą sie około 2 km od centrum Porto Cavallo. Jeśli masz więcej czasu polecam także San Vito.
Trani- Città Slow- miasto w którym życie nabiera wolniejszego tempa
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w okolicach Bari jest miejscowość Trani. Jest to miejsce, w którym czas się zatrzymał. Same władze miasta reklamują je jako Trani Città Slow Città del Buon Vivere czyli Trani wolne miasto, miasto dobrego życia i jest w tym dużo prawdy. Jego mieszkańcy żyją jakby poza czasem nigdzie się nie spiesząc. Do Trani z Bari można dojechać m.in samochodem w około 30 min. Istnieje również możliwość dojechania autobusem (stpspa.it), z Bari podróż trwa około 1 godz 20 min i kosztuje 3,20 euro. Możemy również skorzystać z pociągu na trasie Bari-Foggia (trenitalia.com) czas podróży to około 40 minut pociągiem regionalnym kosztującym także 3,20 euro.
Co zobaczyć w Trani?
Trani słynie z przepięknej romańskiej katedry (Duomo di Trani) wpisanej na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Katedra położona tuż nad Adriatykiem przyciąga swym magicznym pięknem. Nieopodal znajduje się zamek zbudowany przez Fryderyka II oraz dzielnica żydowska. Warto wybrać się także na spacer w okolicach portu. Tam nabyć można świeże ryby i owoce morza. Wokół znajduje się wiele dobrych restauracji. Warto spędzić w Trani cały dzień włócząc się niespiesznie po jego krętych uliczkach i gubiąc się niekiedy. To naprawdę przepiękne miejsce.
Castel del monte- tajemniczy zamek na górze
W niedalekiej odległości od Bari znajduje się słynny zamek Castel del Monte. Jego wizerunek znaleźć możemy na monecie 1 centowej.
Informacje praktyczne: jak dojechać?
Podróż z Bari samochodem trwa około 40 minut. W czasie wysokiego sezonu gdy jest sporo turystów samochód należy zostawić na parkingu położonym około 1 km od zamku i następnie udać się do autobusu, który dowiezie nas pod zamek. Koszt autobusu to 1 euro od osoby. Parking natomiast kosztuje 5 euro za godzinę. Poza sezonem można dojechać pod sam zamek. Jeżeli nie posiadamy samochodu najlepiej jest dostać się pociągiem lub autobusem do Andrii i stamtąd autobusem linii ASA do zamku (www.autolineeandriesi.it).
Tajemnicza historia zamku oraz filmy z nim związane
Zbudowany na niewielkim wzgórzu (540 m.n.p.m) Castel del Monte to jeden z zabytków znajdujących sie na trasie zwiedzania Puglia imperiale (czyli Apulia ścieżkami twierdz). Wybudowany został w 1240 r. przez Fryderyka II Hohenstaufa. Tajemnica budowy Castel del Monte do dziś dnia nie jest rozwiązana. Sam Fryderyk II ponoć nigdy nie odwiedził zamku. Jedna z teorii głosi iż warownia służyła jako schronienie dla rodziny królewskiej, która lubiła polować w tamtym regionie. Inna natomiast iż miał służyć jako siedziba uczonych. Zamek ten został uznany za jedno z najdoskonalszych dzieł architektonicznych średniowiecza W 1996 roku został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Charakterystyczna jasna fasada zamku (zbudowany na planie ośmiokąta foremnego z charakterystycznymi wieżami ) widoczna jest już z daleka. Zamek zasłynął miedzy innymi jako sceneria w filmie Imię Róży (Il nome della rosa) w reżyserii Jean-Jacques Annaud oraz w ekranizacji baśni Pentameron (Tale of Tales) z udziałem Salmy Hayek z 2015 roku.
( link do zwiastunu filmu, UWAGA: aby zobaczyć film trzeba potwierdzić swoja pełnoletniość https://www.youtube.com/watch?v=e3hVmpGzl7A&oref=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3De3hVmpGzl7A&has_verified=1)
Informacje praktyczne: ceny i godziny otwarcia
Warto wybrać się by zobaczyć piękną architekturę oraz panoramę okolicy. Bilety wstępu kosztują 5 euro lub 2,5 euro ulgowy (chyba że są jakieś czasowe wystawy sztuki wtedy oplata jest wyższa). Zamek jest czynny w godzinach 10.15-19.45 (kwiecień-wrzesień) oraz 9.15-18.30 (październik- marzec). W okresie letnim zdarza się, że zamek można zwiedzać bezpłatnie.
Wybrane propozycje zwiedzania Bari i okolic to tylko niektóre z miejsc wartych odwiedzenia. Po przylocie do Bari polecam wybranie się do punktu informacji turystycznej znajdującego się m.in na lotnisku a także w centrum Bari przy Piazza del Ferrarese, tam dostać można dużo darmowych biuletynów oraz mapek ułatwiających poruszanie się po regionie.
UWAGA *Ceny podane w powyższym artykule są aktualne na czerwiec 2016, mogą ulec zmianie, dlatego zawsze najlepiej jest wcześniej sprawdzić cenę na stronie internetowej danej instytucji lub zapytać w informacji turystycznej.
No to co? Załapaliście już bakcyla? W następnym wpisie udamy się nieco na północ Apulii do Gargano. Ciao! 🙂
Ciąg dalszy nastąpi…
10 Odpowiedzi
Paulina
Polignano a Mare – zdecydowanie moje ulubione w tym regionie:). Chociaż też bardzo podobało mi się białe Ostuni 🙂
admin
Zgadza się Polignano a mare to taka perełka okolicy! Choć warto zobaczyć także inne nadmorskie miejscowości, wybrzeże Apulii jest naprawdę przepiękne. O Ostuni czyli Città Bianca będzie w następnych wpisach, także bardzo polecam sie wybrać! 🙂
Maria
Włochy mają moc. Architektura budzi respekt i podziw. Ten kadr niczym z Imienia Róży wyszedł pięknie.Świetne podsumowanie regionu w pigułce. Przed wyprawą, zajrzę tu po wskazówki raz jeszcze.
admin
Oj tak mają moc, powiedziałabym przyciągającą jak magnez! 🙂 Bardzo się ciesze, że tekst sie spodobał, będzie jeszcze więcej także zapraszam! 🙂
Marysia
W przyszłym roku wybieram się na tydzień własnie tam – więc z przyjemnością czytałam wpis. Cudowne miejsca.
admin
Ciesze się, że wpis sie podobał. Będzie jeszcze więcej wpisów z serii o Apulii także zapraszam serdecznie! 🙂
Justyna
O rety! Ile informacji i jakie piękne zdjęcia! No i slow travel przede wszystkim. Uwielbiam Italię i podróże w stylu slow, co zresztą można bez problemu ustalić wchodząc na mojego bloga, ale w Apulii jeszcze nie byłam. Niedługo jadę do Abruzji, która jest chyba jeszcze mniej odkrytym regionem Włoch, ale na pewno równie pięknym. Pozdrawiam i idę czytać pozostałe wpisy 🙂
admin
Dziękuję bardzo za mile słowa! 🙂 Z chęcią zajrzę także na Twój blog! 🙂 Masz racje Abruzja jest rzeczywiscie rzadko wybieranym regionem. Z chęcią zobaczę Twoja relacje stamtąd 🙂 Tak naprawdę w każdym regionie Włoch sa rzeczy warte zobaczenia i to jest właśnie genialne! 🙂
The Natural Minimalism
Polignano a Mare wygląda cudownie, aż mi się znowu zamarzyły wakacje 🙂 Byłaś kiedyś w Urbino? Też piękne miejsc, takie klimatyczne.
admin
Byłam w okolicach, ale niestety w Urbino jeszcze nie 🙂 rzeczywiscie wygląda na klimatyczne miejsce ze zdjęć!