Czy marzyliście kiedyś by choć na chwilę przenieść się w jakieś baśniowe miejsce? Jeśli tak to mam dla Was dobrą wiadomość. To możliwe i wcale nie musicie jechać aż do Nowej Zelandii by przenieść się do Krainy Hobbitów. Wystarczy, że pojedziecie do Valle d’Itria- krainy położonej w Apulii, która słynie z bajecznych domków trulli. Będąc tam poczujecie się trochę jakbyście przenieśli się do pięknego, baśniowego świata. Przeczytajcie Valle d’Itria przenieś sie do magicznej krainy domków trulli i zakochajcie sie w tym niezwykłym miejscu. 🙂
Valle d’Itria przenieś sie do magicznej krainy domków trulli
Będąc w Valle d’Itria nie musimy wybierać pomiędzy cichą wsią i pełnym życia miastem lub pomiędzy lądem a morzem. Znajdziemy tu zarówno jedno jak i drugie. W krainie tej nie braknie pięknych gajów oliwnych oraz starożytnych osad jak i architektury sakralnej, budownictwa wiejskiego, ośrodków średniowiecznych i obszarów naturalnych. Możemy tu skosztować zarówno smaków ziemi jak i morza.
Atrakcje Valle d’Itria
Valle d’Itria zachwyca o każdej porze roku. Oferuje nam także wiele atrakcji. Możemy zdecydować sie na spokojny spacer lub na pobudzający zmysły koncert, na romantyczną kolację lub aktywność na zewnątrz. Zacienione uliczki wiją sie jak wstążki pomiędzy kamiennymi ścianami domów . W okolo rosną drzewa oliwne powykręcane jak rzeźby. Wędrując po wąskich uliczkach Martina Franca możemy śledzić przebieg historii, idąc między kościołami i pałacami. Pod koniec dnia gdy dopadnie nas zmęczenie wędrówką możemy wybrać obserwowanie zachodu słońca z widokiem na białe miasto Ostuni, lub z tarasu na dachu Alberobello obserwować żywcem wyciągnięte z baśni tysiące trulli. Wybór należy do nas. 🙂
TRANSPORT LOKALNY
Valle d’Itria znajduje się w równej odległości od lotniska w Bari i Brindisi, są one dobrze połączone dzięki Pugliairbus (www.aeroportidipuglia ). Jeśli nie macie samochodu, który jest najprostsza i najwygodniejsza forma transportu do poruszania sie po regionie, możecie skorzystać z połączeń kolejowych Trenitalia (www.trenitalia.it ) i Ferrovie del Sud Est (FSE; www.fseonline.it ), oraz lokalnych autobusów STP (www.stpbrindisi.it ).
MARTINA FRANCA
Martina Franca to miasto założone w X wieku przez uchodźców, którzy uciekli w trakcie inwazji na Taranto przez Arabów, ale miasto zaczęło się rozwijać dopiero w XIV wieku. Miasto obecnie ma ok. 50 tysięcy mieszkańców i należy do jednych z większych w okolicy. Posiada wiele restauracji, sklepów, intensywne życie handlowe i wiele wydarzeń kulturalnych odbywających sie w letnie dni. (www.comunemartinafranca.gov.it ). Stare Miasto w Martina Franca jest jednym z najpiękniejszych w Apulii. Charakteryzuje się krętymi uliczkami otoczonymi pięknymi barokowymi budynkami. Martina Franca to także dobrze prosperujące centrum produkcji wina.
Co warto zobaczyć:
Piazza XX Settembre
Plac ten znajduje się w centrum miasta i jest położony z jednej strony ogrodów miejskich, a z drugiej znajdują sie wspaniałe barokowe Drzwi Świętego Stefana, przemianowane na Arco di Sant’Antonio po konsekracji pobliskiego kościoła na kościół Antoniego z Padwy. Plac jest pełen dzieci biegających na złamanie karku a podczas festiwali i świąt zastawiony straganami.
Piazza Roma
Plac, na którym znajduje sie XVII-wieczny Pałac Dożów (otwarty w godzinach 9-13 w poniedziałek i środę, 9-13 i 16-19 we wtorek, czwartek i piątek, 9:30 do 12:30 i 16-19 w sobotę i niedziele, godziny otwarcia jednak mogą ulec zmianie, wejście bezpłatne ). Zbudowany dla rodziny Caracciolo przez architekta Giovanni Carducci miał być wielkim budynkiem, ale został zbudowany tylko w części. Mozna tam zobaczyć freski Domenico Carella (wykonane pomiędzy 1771 i 1776). Odbywają sie tam także wystawy czasowe trwające równocześnie z festiwalem operowym Festival della Valle d’Itria. Z drugiej strony placu znajduje się Palazzo Martucci.
Bazylika Świętego Marcina (Basilica di San Martino Via Masaniello 1)
Bazylika sięga okresu największego rozkwitu Martina Franca a więc XVIII wieku. Wyróżnia się bogatymi dekoracjami. Warto zwrócić uwagę na niezwykle realistyczny posag Chrystusa wyrzeźbiony w 1622 roku przez Vespasiano Genuino.
Piazza Plebiscito
Serce zabytkowego centrum miasta, jest zdominowane przez barokową fasadę Bazyliki San Martino i łączy się z Piazza Maria Immacolata, placem otoczonym zacienionymi arkadami gdzie mieści się wiele restauracji i kawiarni. Spacerując możemy zagłębić sie w labiryncie wąskich uliczek, podziwiając małe dziedzińce i kwitnące balkony, które od kilku lat biorą udział w konkursie “Barocco in fiore” (Barok w kwiecie).
Kościół świętego Dominika (Chiesa di San Domenico Via Principe Umberto)
Kościół ten został ukończony w 1753 roku przez zakon dominikanów. Stoi na miejscu antycznego, gotyckiego kościoła. Dekoracje fasady są bardzo bogate: zobaczyć tam możemy girlandy i cherubiny. Wnętrze kościoła jest urządzone w bardziej delikatny sposób. Wśród obrazów znaleźć możemy obraz “Matka Boża Różańcowa” Domenico Carella z 1762 roku.
Dzielnica Lama
Idąc ulicą Via Cavour i potem Via Micca dochodzimy do najstarszych budynków miasta, które sięgają okresu średniowiecza. Charakteryzuje je mały rozmiar oraz szpiczaste dachy (zwane Pignon). Dziś jest to najbardziej urocza okolica, ale kiedyś należała do najbiedniejszych. Obszar, na którym położone są domy jest niższy od reszty miasta dlatego tez w porze deszczowej ulegał zalaniu przez co warunki higieniczne były bardzo złe. Stąd można udać sie do starego miasta idąc na polnoc w kierunku Via Pergolesi.
Turystyka piesza i rowerowa
Można wybrać się na spacer lub piknik do uroczego Bosco delle Pianelle (http://www.riservaboscopianelle.it), Istnieje ok. 15 kilometrowa trasa wędrówek pieszych jak i wypraw rowerowych w otoczeniu dzikich orchidei i piwonii. Jeśli kochasz jazdę na rowerze, możesz wynająć rower i pojechać samodzielnie lub wybrać sie na zorganizowana wycieczkę z przewodnikiem.
Dojazd do Martina Franca
Aby dojechać do Martina Franca, należy wziąć pociąg Ferrovie del Sud Est (FSE; www.fseonline.it) z Bari (5,60 euro, 1 godz.50 min) albo z Taranto (2,40 euro, 40 min). Pociągi łącza także Martina Franca z Alberobello (1 euro, 14 min). W niedziele istnieje alternatywa autobus. Autobusy III i IV zarządzany przez Miccolis (www.miccolis-spa.it; 0.90 euro) łącza stacje z centrum (przystanki na Via Bellini i Via Pergolesi).
Informacja Turystyczna
Znajduje sie na Piazza XX Settembre 3; godziny otwarcia: rożne 🙂
Ciekawostka: Fornelli lub Bracerie – Będąc w regionie Valle d’ Itria spotkamy sie z miejscami zwanymi Fornelli lub Bracerie, sa to miejsca, w których nie tylko można zakupić lokalne mięso, ale także spożyć je u producenta i napić sie dobrego wina. Warto tam zajrzeć!
Alberobello
To nie sen, choć może Wam się wydawać, że śnicie. Alberobello istnieje naprawdę i jest to miejsce nie bez powodu zapisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trulli czyli jego największy skarb to kamienne domki charakteryzujące się dachami w formie stożka, niektóre przyozdobione tajemniczymi symbolami. Skulone jeden obok drugiego tworzą klimat jak w bajce. W Alberobello znajdziemy i muzea i restauracje a także małe sklepy nie wspominając o wielu sklepach z pamiątkami (wśród których ciekawa pamiątka to male buteleczki w kształcie domków trulli wypełnione limoncello lub innymi nalewkami, bardzo fajna rzecz choc niezbyt tania 🙂 Miasto jednak jest wyjątkowe i cudownie przede wszystkim za sprawą jego trulli, które nadają mu magiczny charakter. Jako pierwsi kamienne domki zaczęli konstruować chłopi z Acquaviva, którzy osiedlili się tutaj w XV wieku.
Co warto zobaczyć:
Swoja wędrówkę po Alberobello warto zacząć od tzw. Belwederu czyli Piazza del Popolo, gdzie można cieszyć się widokiem w południowo -wschodniej części miasta: przed Wami 1030 Trulli Rione Monti, po lewej stronie natomiast 590 mniejszego Rione Aia Piccola. Schodząc na dół rozpoczynamy wizytę od samego Rione Aia Piccola, szukając Piazza XXVII Maggio i przyległego Piazza Mario Pagano.
Museo del Territorio- Muzeum Terytorium
(www.alberobellocultura.it; Piazza XXVII Maggio, bilet 4 euro) w którym jest przedstawiona historia miastapołączone z Museo dell’Olio- Muzeum Oliwy, w którym możemy poznać tradycje wyrabiania oliwy w regionie Alberobello (godziny 10-13 i 15.30-19 wtorek-niedziela od października do czerwca, godziny 10-20 od lipca do września codziennie). Muzeum mieści sie w kompleksie budynków zwanym Casa Pezzolla od 1930 roku jest zabytkiem narodowym. Budynek jest bardzo bogaty i należał do jednych z najbardziej arystokratycznych w 1700 roku.
Museo del Vino– Muzeum Wina
(Via Due Macelli 8; bilet 2 euro, wizytom zawsze towarzyszy z degustacja; czynne w godzinach 10-13 i 16-19, styczeń-marzec po uprzednim umówieniu) znajduje sie ono wewnątrz starożytnej i prestiżowej Cantina Albea.
Chiesa di Sant’Antonio– Kościoł świętego Antoniego
Wracając w kierunku Rione Monti i spokojnie spacerując pomiędzy trulli, można zajrzeć także do tego kościoła, który także jest forma trulli. Został on wybudowany z darowizn Apulijczyków, którzy wyemigrowali do Ameryki i jest zwieńczony mającą prawie 20 metrów kopula.
Casa d’Amore (Dom miłości)
Idąc z powrotem w kierunku Piazza del Popolo warto rozejrzeć sie za Casa d’Amore (Dom miłości) jest to jeden z pierwszych budynków tworzących Alberobello, zbudowany zaraz po tym jak Ferdynand IV z Neapolu przyznał Alberobello prawo do budowania domów innych niż trulli (choc dach nadal jest w formie stożkowej). Byl to rok 1797 i ówczesny burmistrz nazywał sie Francesco d’Amore. Stąd też nazwa budynku. Jeśli będziecie mieli jeszcze trochę czasu i sil w nogach to możecie przejść sie Corso Vittorio Emanuele do północnej części Alberobello, która także należy do Starego Miasta. Znajdziecie tam Trullo Sovrano (www.trullosovrano.org; Piazza Sacramento 10-11; Wstęp dla dorosłych-1, 50 euro/ poniżej 12 roku życia- 1 euro ; otwarte w godzinach 10-13.30 i 15:30 do 18:30 w zimie i 10-13.30 oraz 15.30-19.30 w lecie). Trullo Sovrano pochodzi z XVIII wieku i jest wyposażony w sprzęty pochodzące z tej epoki, można tam zobaczyć jak żyło sie w trulli.
Noclegi w trulli
W Alberobello istnieje także wiele miejsc noclegowych, które oferują przyjezdnym nocleg w domkach trulli: sa to np. Trullidea albo Charming Trulli. Dzięki temu można przenieść sie trochę w czasie i poczuć jak mieszkaniec starego Alberobello. Dodatkowo w wielu miejscach można nabyć świeże, tradycyjne produkty, wytwarzane przez rękodzielników, które dodają uroku wypoczynkowi w tym miejscu. Do Alberobello lepiej jest jednak wybrać sie nie w wysokim sezonie czyli czerwiec- sierpień ponieważ jest ono bardzo oblegane przez turystów możemy tam spotkać szczególnie wielu Azjatów nieustraszonych w robieniu selfie 🙂
Dojazd do Alberobello
Alberobello jest łatwo dostępne z Bari (4,90 euro, w 1 godzinę i 30 minut, częste odjazdy) i Martina Franca (1 euro, 15 min) na linii kolejowej Bari-Taranto Ferrovie del Sud Est (FSE, www.fseonline.it). Pociągi kursują od poniedziałku do soboty, w niedziele jest aktywny autobus zastępczy, który odjeżdża z Viale Bari, niedaleko Albergo Astoria.
Jeśli podróżujecie w niedzielę, musicie zakupić bilet autobusowy dzień wcześniej, w kasie na stacji (czynna w godzinach 7-13.30 od poniedziałku do soboty). Jeśli podróżujecie samochodem możecie znaleźć parking przy Via Indipendenza lub dowolny płatny parking ograniczony niebieskimi liniami. W centralnej części (strefa A), od 9 rano do 22 parking kosztuje 2 euro za godzinę, 4.50 euro / 6 euro na dzień – samochód / camper i trzeba kupić specjalne bilety w jednym z barów lub sklepów Largo Martellotta albo bezpośrednio w parkometrze.
Ostuni – Città Bianca czyli Białe Miasto
Zwane Città Bianca czyli Białe Miasto odwiedzane głównie przez turystów wypoczywających w nadmorskich kurortach, położonych wokół (Villanova, Pilone i Rosa Marina). W Ostuni znajdują się bary, niezliczone restauracje i sklepy z pamiątkami, ale można również znaleźć tam cisze i spokój. Miasto otoczone jest wysokimi wałami, które miały zażegnać niebezpieczeństwo ataków tureckich. Charakterystyczne białe budynki powstały przez rozkładanie białego wapna na ścianach co miało ustrzec mieszkańców miasta od zarazy dżumy.
Co warto zobaczyć:
Piazza della Libertà- Plac wolności
Spacer po Ostuni warto rozpocząć na placu, gdzie spotyka sie nowe i stare miasto: eleganckie pałace, iglica w stylu neapolitańskim (1771), wysoka na dwadzieścia metrów, na której znajduje się pomnik Patrona Sant’Oronzo. Obok znajduje sie ratusz z fasadą neoklasyczna, który wcześniej był siedziba franciszkanów.
Katedra (Via Cattedrale)
Po przejściu Via Cattedrale ,która wije sie przez stare miasto otoczona pałacami dojdziemy do można by rzec prawdziwego klejnotu. Już z oddali dostrzec można majestatyczny profil katedry górującej nad pobliskimi budynkami. Rozety zdobiące kamienna fasadę tego kościoła wydają się wyrzeźbione z rąk złotnika. Szczególną uwagę warto zwrócić na centralna rozetę przedstawiającą (Il Cristo Salvator Mundi) Chrystusa w otoczeniu 12 apostołów. Katedra została zbudowana w latach 1437- 1495, ale potem była kilka razy zrestrukturyzowana w następnych wiekach i wewnątrz zachowuje wystrój XVIII wieku.
Pałac Biskupi (Plac Katedralny) Palazzo Vescovile (Piazza Cattedrale)
Nieopodal katedry znajduje sie pałac biskupi o prostej fasadzie. Zbudowany został w 1560 roku i częściowo przebudowany około 1750. Mieszczą się w nim pozostałości zamku Normańskiego, który został zniszczony w 1559 roku. Budynek jest połączony z Palazzo del Seminario eleganckimi zacienioną loggią: przechodząc pod nim i kierując sie w prawo wzdłuż Vico Castello znajdujemy sie w miejscu w którym możemy podziwiać piękną panoramę.
Muzeum Cywilizacji (Museo di Civiltà Preclassiche della Murgia, Via Cattedrale15)
Jedyne muzeum Ostuni mieści się w byłym kompleksie klasztoru Karmelitów klauzurowych (wiek XVIII) oraz w kościele San Vito Martire, zbudowanym w latach 1750 i 1753. W środku zobaczyć można zachowany niezwykły szkielet młodej kobiety w ciąży, który sięga Paleolitu (25.000 do 20.000 lat temu). Istnieją również dwa odlewy tego szkieletu : jeden znajduje się w Parku Archeologicznym Santa Maria di Arigna 2 km od Ostuni w kierunku Fasano, jest to miejsce jego odkrycia. (czynne w godzinach: 10-13 wt-czw, sobota-niedziela 15-18, zamknięte w poniedziałek) bilet normalny kosztuje 5 euro ulgowy 3 euro).
Kościół Zwiastowania (Chiesa dell’Annunziata Via Pepe 43)
Kościół ten znajduje się w strefie przygranicznej pomiędzy częścią dziewiętnastowieczna miasta i nowa częścia, nie daleko od Villa Comunale. Zobaczyć tam można prace Paolo Veronese (1570). Praca została skradziona w październiku 1975 roku, ale odzyskana w marcu 1977 roku.
Turystyka piesza i rowerowa
W Ostuni jest wiele miejsc gdzie można wypożyczyć rower a także wiele interesujących tras. Pierwsza na którą warto zwrócić uwagę jest Via Traiana, która biegnie równolegle do wybrzeża przez wsie i gospodarstwa i park wydm przybrzeżnych. Warto również wybrać sie na spacer by podziwiać zarówno faune jak i flore tego obszaru.
Plaże
Ostuni jest położone także w dogodnym miejscu jeśli chodzi o dostęp do plaż. Ok. 6 km jadąc samochodem można dotrzeć do starożytnego portu Villanova. Warto także wybrać sie do Diano Marina i Monticelli z ich małymi piaszczystymi zatoczkami a potem do Pilone gdzie znajdziemy długą piaszczysta plaże.
Gaje oliwne
Będąc w krainie Valle d’Itria warto zwrócić uwagę na piękne gaje oliwne. Apulia jest jednym z regionów słynących z produkcji oliwy. Warto zatrzymać sie na chwile w jednych z tych miejsc by zobaczyć jak produkuje sie oliwę oraz móc jej spróbować. Jedynym z takich miejsc jest Masseria Brancati (więcej informacji znajdziecie na stronie www.masseriabrancati.com). Możemy tez spotkać gdzieś po drodze słynne w tym regionie osły.
I co jak Wasze wrażenia? Chcielibyście wybrać sie do Valle d’Itria? Na zachętę obejrzyjcie jeszcze ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=If8sNVg56b4 Pamiętajcie, że Valle d’Itria to nie tylko trulli, ale też wspaniali ludzie, tradycje oraz jedzenie! Serdecznie polecam! Ciao! 🙂
10 Odpowiedzi
Marta
Pewnie, że chciałabym się tam znaleźć 😉 Cudny post, wiele cennych informacji i piękne zdjęcia 😉
admin
Ciesze sie bardzo, że sie podoba, mam nadzieje, że informacje sie przydadzą i życzę aby udało sie tam wybrać pewnego dnia! pozdrawiam 🙂
Ola
Ale ślicznie! Rzeczywiście te stożkowate daszki tworzą klimat jak z bajki – no i jest tak trochę romantycznie, w sam raz na wyjazd we dwoje 😉 Pięknie!
admin
Zgadza sie to idealne miejsce na romantyczny wyjazd! Potwierdzam! 🙂
Włochy Subiektywnie
Świetne zdjęcia, cenne informacje. Cała Apulia jest niezwykle atrakcyjna. Idealne miejsce na wakacje!
admin
Dzięki! Ciesze sie, ze wpis sie podoba. To prawda, cala Apulia zasługuje na uwagę jak i inne regiony Włoch, każdy ma w sobie coś wyjątkowego! 🙂
Przesadnik
O losie, jak tam jest pięknie! Bardzo zacne zdjęcia, aż chce się pojechać i uszczknąć coś dla siebie 🙂 Z takim zapleczem informacji przekazanych przez Ciebie nie będzie to trudne :))
Pozdrawiam ciepło!
admin
Dzięki! No mam nadzieje, ze podane informacje pomogą w odkrywaniu tego regionu! 🙂 także pozdrawiam! 🙂
Ula z prostoofinansach
Faktycznie bajkowe miejsce. Nie byłam we Włoszech nigdzie poza Wenecją, a Ty kusisz 🙂 Lubie te włoskie zwyczaje, że można zjeść i napić się u gospodarza. Ich maleńkie trattorie bardzo mnie urzekły.
admin
To prawda mają wyjątkowy klimat. 🙂 Mi bardzo odpowiada to ze można porozmawiać z właścicielami i jednocześnie poznać tajniki produkcji oliwy czy wina. 🙂