Pragniesz spokoju i ciszy oraz odpoczynku na łonie natury? Chciałbyś zobaczyć delfiny, napić sie dobrego wina oraz lubisz ceramikę? A może interesuje Cie archeologia? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco to koniecznie przeczytaj wpis Taranto i okolice odkryj wybrzeże morza Jońskiego.
Taranto i okolice odkryj wybrzeże morza Jońskiego
Z czego słynie Taranto i okolice?
Położona u wybrzeży morza Jońskiego kraina znana jest z przepięknych wydm porośniętych pachnącymi krzewami, powoli przemieszczającymi sie w kierunku kryształowo czystego morza. Będąc w tej okolicy możemy zobaczyć wąwozy z małymi stawami, stosy kamieni, figi indyjskie pośród wielu roślin leczniczych a także kościoły skalne ze średniowiecznymi freskami oraz domy rzeźbione w skałach. Z tego wszystkiego słynie Taranto wraz ze swoja prowincja. Obszar bogaty pod względem natury a także chroniony jednym z ważniejszych parków jest Parco Regionale delle Gravine dell’Arco Ionico. Bardziej na południe znajduje sie tzw. Murgia Tarantina. Jest to miejsce, w którym doceniana jest przeszłość i tradycje związane przede wszystkim z produkcja wina i ceramiki. To doskonale miejsce dla podróżujących szukających ciszy i spokoju.
Transport lokalny:
Taranto jest dobrze połączone z Bari, Lecce i Brindisi często kursującymi autobusami i pociągami Ferrovie del Sud Est. Jeśli podróżujecie samochodem powinniście wybrać drogę SS7 lub SS100, aby dotrzeć do konkretnych miejsc na północnym zachodzie, natomiast jeśli chcecie dotrzeć do miejsc w południowo-wschodniej części powinniście jechać wzdłuż drogi SS106, na której niestety prawie zawsze jest korek.
Taranto
Taranto to miasto położone nad jednym morzem- Jońskim jednak przyjęło sie mówić o nim “miasto dwóch mórz”- ‘città dei due mari’ a to dlatego iż od południa otacza je morze Jońskie zwane Mar Grande a na północy tzw. Mar Piccolo czyli morze male, które tak naprawdę jest zatoką oddzieloną od reszty miasta kanałem przekopanym w XIX wieku. Malownicze położenie Taranto sprawiało, iż wieki temu było ono miejscem godnym pozazdroszczenia (w czasach Wielkiej Grecji), niestety w czasach dzisiejszych jego świetność nieco podupadła.
Trochę historii
Wersje na temat pochodzenia miasta sa różne. Niektórzy twierdza iż założycielem był bohater spartański Falato, który w VII wieku p.n.e. założył miasto Saturo, dziś ważne miejsce archeologiczne położone 10 km od centrum Taranto. Inni natomiast twierdza iż miasto zostało założone 2 tys. lat temu przez syna Posejdona Tarasa, który miał przypłynąć do Taranto zasiadając na delfinie stad tez wzięła sie jego nazwa. Do dziś herbem miasta jest Taras dosiadający delfina.
Co warto zobaczyć w Taranto?
Taranto jest miastem podzielonym na trzy części, w którym w miarę łatwo sie zorientować. Na południu znajduje sie Borgo Nuovo. Jest to nowoczesna dzielnica z wieloma sklepami, pełna studentów i pracowników, gdzie warto przejść sie na spacer, wypić kawę i odwiedzić Narodowe Muzeum Archeologiczne (MARTA). Na północy miasta znajduje się gigantyczny i nieco przerażający obszar przemysłowy fabryk, które niestety powodują, że Taranto jest miastem zanieczyszczonym. Blisko tego obszaru znajduje sie stacja kolejowa. Na koniec na sztucznej wyspie znajduje sie Stare Miasto, które niestety jest dość zaniedbane.
Castello Aragonese- Zamek Aragoński
Czynny w godzinach 9.30-13.30, oprowadzenie z przewodnikiem co mniej więcej 2 godziny, wstęp wolny. Na dziedzińcu znajdują sie starożytne fundamenty fortecy, która została zbudowana w 1492 roku by bronic miasto przed atakami tureckimi, kolumny, które znajdują sie przed budynkiem to pozostałości starożytnej Świątyni Posejdona.
Cattedrale di San Cataldo- Katedra San Cataldo
(Piazza Duomo, otwarte w godzinach 9-12 i 13-19) Katedra z XI wieku, dedykowana irlandzkiemu świętemu Cataldo, który osiadł w Taranto po pielgrzymce do Ziemi Świętej w VII wieku. Chodziaz jest to zasadniczo bazylika trzynawowa została przebudowana kilka razy i teraz jest mieszaniną różnych stylów architektonicznych, posiada barokowa fasadę stworzona przez Mauro Manieri (1713) oraz wnętrze bizantyjskie i romańskie. Główną wyróżnikiem tej Katedry jest niezwykła kaplica San Cataldo, bogata w polichromie z marmuru, XVIII-wieczne rzeźby i freski na suficie stworzone przez Paolo de Matteis (1713). Na ołtarzu przechowywane sa relikwie świętego Cataldo i zwieńczony jest masywnym srebrnym popiersiem przedstawiającym świętego.
Palazzo Pantaleo
(Corso Vittorio Emanuele II; godziny otwarcia 8-14 poniedziałek-piątek, w lecie konieczna rezerwacja, wejście bezpłatne)- położony nad Mar Grande pałac został zbudowany w 1770 roku przez barona Francesco Maria Pantaleo, odrestaurowany w latach 90-tych oraz na początku 2000 prace zakończono na dobre dopiero w 2012 roku. Obecnie pełni on funkcje siedziby urzędu miasta oraz Muzeum Etnograficznego.
Chiesa di San Domenico Maggiore-Kościół San Domenico Maggiore
(Via Duomo; godziny 9-13 i 17-20) Warto wybrać sie na spacer do tego kościoła by podziwiać piękne barokowe schody oraz odwiedzić klasztor (godziny 9-18 pon.-piat., 9-12.30 sobota, wejście bezpłatne) należący do dominikanów, którego powstanie datuje sie na XVII/XVIII wiek. Podczas spaceru po klasztorze należy pamiętać o tym ze pod naszymi stopami znajdują sie szczątki antycznego teatru greckiego. Po wyjściu z klasztoru można udać sie na Piazza Fontana gdzie znajdziecie mały port rybacki, w którym można zakupić świeże owoce morza wyłowione z Mar Piccolo
Centro Culturale Filonide- Centrum Kulturalne Filonide
Kolejnym wartym uwagi miejscem jest centrum kulturalne mieszczące sie w XII-wiecznym palacu, które oferuje zwiedzanie z przewodnikiem. (www.filonidetaranto.it; Corso Vittorio Emanuele II 39; bilet normalny 4 euro, dla osób poniżej 18 r.z. wejście gratis).
Museo Archeologico Nazionale-Narodowe Muzeum Archeologiczne
(www.museotaranto.it; Via Cavour 10; bilet normalny 5 euro, ulgowy 2,50; godziny otwarcia 8.30 do 19:30, ostatnie wejście o godzinie 19). Nazywane jest także MARTA. Jest to główne muzeum miasta, można powiedzieć, ze najważniejsze miejsce, które warto zobaczyć w Taranto. W 17-tu salach możemy poznać historię od okresu Hellenistycznego do Bizancjum. Szczególnie cennymi eksponatami są ceramiki, które zostały wykonane w Taranto już w IV wieku, a następnie sprzedawane w reszcie świata greckiego. Innym wielkim skarbem tego muzeum jest wspaniała kolekcja złotej biżuterii, prawie w całości stworzona przez rzemieślników w Taranto w IV w.p.n.e., obejmująca m.in. bogato zdobione kolczyki, paski oraz pierścienie.
Parco Archeologico di Saturo
Więcej informacji na stronie www.parcosaturo.it; bilet kosztuje 3,50 euro, dostępne sa wizyty z przewodnikiem które trzeba wcześniej zarezerwować. Park ten położony jest pomiędzy zatoka Porto Saturo i Porto Perone, 12 km na południowy-wschód od Taranto. Jest to miejsce gdzie możemy spotkać sie z archeologia, poznać legendy tych ziem oraz obcować z natura. Znajdują sie tam także pozostałości osad z epoki brązu i epoki żelaza, sanktuarium greckie, rzymska willa a także wieża Aragońska, które świadczą o tym że ludzie od wieków zamieszkiwali te obszary. Nie jest to zwyczajny park archeologiczny przede wszystkim jego twórcy chcą promować archeologie szczególnie wśród najmłodszych, dlatego tez w godzinach porannych nigdy nie brakuje tam zajęć edukacyjnych dla dzieci.
Aktywności:
Oglądanie delfinów
La Jonia Delphin Conservation www.joniandolphin.it; bilet normalny kosztuje 40 euro ulgowy dla dzieci od 3 do 12 lat 20 euro. Wyprawy ruszają rano trwają okolo 6 godzin, trzeba zarezerwować wcześniej.
Rejsy w morze z łowieniem ryb
Jest wiele miejsc, które oferują takie rejsy m.in. Turismo Taranto więcej informacji an stronie: www.turismotaranto.it; Bilet normalny na rejs kosztuje 35 euro, ulgowy dla młodzieży 25 euro natomiast dla dzieci 17 euro. Rejsy odbywają sie w godzinach 10.30-16.30 (z obiadem na pokładzie), oraz 19-24 (z kolacja na pokładzie).
Plaże
Aby dotrzeć do tych ładniejszych np. Marina di Pulsano lub Lido Torretta będziecie potrzebować samochód. Warto tez wybrać sie na Isole San Paolo i San Pietro na Mare Grande oraz Isole Cheradi.
Transport do/z Taranto.
Biorąc pod uwagę jego położenie Taranto wygodnej jest podróżować autobusem.
Autobusem: (www.fseonline.it) pomiędzy Taranto i Bari kosztują ok. 7 euro , czas przejazdu wynosi około 1 godz i 30 min, kursują dość często. Istnieją także połączenia z innymi większymi miastami takimi jak Lecce, Neapol czy Rzym.
Samochodem:
Do Taranto można dojechać zarówno z Bari (SS100) jak i Brindisi (SS7).
Pociągiem:
Jest to wygodna opcja jesli jedzie sie do czy z Bari (koszt ok. 9 euro, czas przejazdu: 1 godzina i 30 minut) a takze Brindisi (koszt ok. 5 euro, czas przejazdu 1 godzina i 40 minut). W pozostalych przypadkach np. do Neapolu czy Rzymu trzeba sie bedzie przesiadac wiec lepiej jest wybrac autobus. Wiecej informacji na www.trenitalia.com.
Wybrzeże Morza Jońskiego z Marina di Ginosa do wieży Colimena
Od Marina di Ginosa do Taranto
35 km od Taranto znajduje się Marina di Ginosa, jest to duże i często zakorkowane miasto, znane nie tylko ze względu na długą plaże (wzdłuż której sa zarówno odcinki płatne jak i te gdzie można wejść za darmo), ale także ze względu na czystość wód, co roku dostaje niebieska flagę.
Wracając w kierunku Taranto możemy zatrzymać sie w kolejnym kurorcie Marina di Castellaneta, niedaleko którego urodził sie Rodolfo Valentino znany aktor, który zrobił karierę w Stanach Zjednoczonych a wzorował sie na nim sam Charlie Chaplin, nazywano go “latin lover”.
Jest to miejsce nieco mniej zatłoczone od Marina di Ginosa, znajduje sie tam wiele pizzerii, pubów a także szkol żeglarskich) Jest to także doskonale miejsce do wycieczek rowerowych. Wzdłuż morza biegnie długa ścieżka rowerowa. Woda w morzu nie jest krystaliczna jak we wschodniej części wybrzeża , ale z pewnością może jej pozazdrościć wiele plaż na półwyspie apenińskim.
Od Marina di Pulsano do Marina di Lizzano
Do miejscowości Marina di Pulsano plaże są skaliste i zacienione. Jeśli chcecie wybrać sie w miejsca piękne i jednocześnie niezatłoczone nawet w sezonie to wasz wybór powinien paść własnie na te plaże. Od wieży Torre Sgarratado do Marina di Lizzano ciągnie sie wybrzeże na którym możemy zobaczyć system wydm, który jest najbardziej nienaruszony i głęboki na wybrzeżu Morza Jońskiego. W tym miejscu dobrze jest zapytać mieszkańców o dojazd do Lido Toretta, aby tam popływać.
Torre Colimena
Po minięciu Salina dei Monaci, która jest gesto otoczona zakrywającą widoki roślinnością docieramy do Torre Colimena jest to wieża zbudowana w drugiej połowie XVI wieku w celu wzmocnienia obrony wybrzeża przed coraz częstszymi najazdami piratów. Wieża ta znajduje sie na końcu długiego skalistego wybrzeża. Nie jest to miejsce zbyt przyjazne dla kąpiących się dlatego tez jest tam stosunkowo malo ludzi.
Parco Regionale Delle Gravine Dell’Arco Ionico- Regionalny Park Wąwozów
Wąwozy, jary, stare kościoły, jaskinie, które były zamieszkiwane przez mnichów i bizantyjskich pustelników , freski, orchidee, samotne dęby to wszystko tworzy piękno starożytnego Parku Regionalnego (www.parcogravine.it). Park został założony w 2005 roku i w jego obrębie znajduje sie 13 gmin w prowincji Taranto (plus jedna w prowincji Brindisi). Jest to niezwykle ciekawy morfologicznie obszar, w którego granicach lezą takie miasta jak: Massafra, Mottola, Palagianello, Castellaneta, Laterza oraz Ginosa.
Park położony w południowej krainie słońca nazywany jest tez często “Conca d’Oro” czyli zagłębiem złota . Obszar ten znany jest także z obfitości plonów ziemi, w tym szczególnie klementynek. Podążając dalej na południe docieramy nad brzeg morza Jońskiego, gdzie delikatnie spoczywają wąwozy z których słynie to wybrzeże. Jest to bez wątpienia obszar należący do jednych z bardziej fascynujących we Włoszech: szerokie piaszczyste plaże otoczone z jednej strony lasami sosnowymi z drugiej wodami Morza Śródziemnego.
Ginosa
Troche historii
Jeszcze kilka lat temu uważano, że pierwszymi mieszkańcami wąwozu byli bizantyjczycy (V wiek) , którzy musieli ukryć sie przed przybywającym od strony morza wrogiem. Ostatnio jednak, zespół archeologiczny z Sieny odkrył niektóre świadectwa odnoszące się do ery neandertalczyka. Wskazuje to na to, iż ludzie od pradawnych czasów zasiedlali te tereny. Domy, które można zobaczyć zostały jednak “ zbudowane” (zbudowana została fasada reszta jest wyrzeźbione w wapieniu) od 1300 roku i zamieszkałe do 1700 roku. Później, w pierwszej połowie 1800 roku przez szkody wynikające z trzęsienia ziemi, wąwóz został opuszczony. Nie przez wszystkich jednak ponieważ w latach 60-tych odkryto kable elektryczne wiec byli tez ludzie którzy zamieszkiwali te domy później. W latach 80-tych, wąwóz stal sie sceneria dla niektórych scen z Ewangelii według Mateusza Piera Paolo Pasoliniego.
Co warto zobaczyć w Ginosie?
Warto zacząć od spaceru pomiędzy wyrzeźbionymi w skalach domami. Następnie zajrzeć do Kościoła który nazywa sie Chiesa Madre (XVI wiek), oficjalnie jest on otwarty tylko w weekendy, ale w praktyce o każdej porze tzw. straznik kluczy może otworzyć i udostępnić kościół do zwiedzania. Potem idąc wzdłuż ulicy Via Matrix dochodzimy do Piazza del Orologio, piękny plac z XIX wieku, na którym znajduje sie Palazzo Strada z secesyjna mozaika, jak i XVIII-wieczny Palazzo Pupino. Później, spacerując możemy podziwiać Teatro Alcanices przy Corso Vittorio Emanuele a następnie skierować sie do Pałacu Kultury gdzie znajduje sie lokalna biblioteka i muzeum (Corso Vittorio Emanuele 95, warto zadzwonić i zarezerwować jeden lub dwa dni wcześniej). Gospodarzem miejsca jest konwent benedyktynów w XII wieku, który zbiera znaleziska z okresu greckiego oraz romanskiego i jest centrum sieci muzealnej Conca delle Gravine, która obejmuje również Muzeum Ojców i Majolica w Laterza i Rudolph Valentino Muzeum w Castellaneta.
Do / z Ginosa
Do Ginosy można dojechać z Taranto (ok.56 km) samochodem droga SS106 i SS580. Jeśli chodzi o połączenia autobusowe to kursuje linia autobusowa numer 294 z Taranto ( www.ctptaranto.com; cena biletu: 4.20 euro , czas przejazdu 1 godzina 15 min). Z Taranto są dostępne również częste pociągi z Trenitalia (www.trenitalia.com; cena biletu: 2,40 euro, czas przejazdu: 30-55 min).
MURGIA TARANTINA
Na wschód od Taranto leży obszar nazywany Murgia Tarantina, słoneczny płaskowyż na którym możemy odwiedzić miasta pochodzące z okresu panowania Bourbonow : Grottaglie, Francavilla Fontana Manduria i piękne Oria są to miejsca stosunkowo z dala od utartych szlaków turystycznych i nieznane dla większości podróżujących. Jeśli szukasz dobrego wina i pięknej ceramiki to warto sie tam wybrać.
Grottaglie
Nazwa pochodzi jak łatwo sie domyśleć od jaskiń wykorzystywanych jako schronienie od czasów prehistorycznych, możemy je zobaczyć nawet w herbie miasta. Jednak miejscowość ta słynie także z czegoś innego a mianowicie pięknie zdobionej ceramiki, która wyróżnia ten region.
Co warto zobaczyć w Grotaglie?
- Museo della Ceramica- Muzeum Ceramiki (www.museogrottaglie.it; Largo Maria Immacolata; godziny: 9.30-12.30 e 16-19 w zimie , 10-13 e 17-21 w lecie). Mieści się w Castello Episcopio, w kolekcji znajduje sie ponad 400 elementów ceramicznych datowanych na okres między XIV i XX wieku. Kolekcja jest uporządkowana w porządku chronologicznym, dzięki czemu możemy dostrzec jak rozwijała sie technika wyrobu ceramiki oraz jej zdobienia.
- Dzielnica Li Cammenère oraz dzielnica żydowska Przy wyjściu z zamku, skręcając w prawo i podążając wzdłuż Via Crispi, można dotrzeć do dzielnicy Cammenère, gdzie kiedyś w grotach zaopatrzonych w piece wyrabiało sie ceramikę i gdzie dziś mieści sie wiele małych warsztatów. Jeśli chcecie zakupić tradycyjna ceramikę np. garnki, talerze i wazony, to jest to idealne miejsce. Inna dzielnica warta uwagi jest dzielnica żydowska która charakteryzują domki bez okien.
Dojazd do/z Grottaglie
Aby dotrzeć doGrottaglie, można jechać z SS7 z Taranto, lub SS106 Bari-Reggio Calabria, lub SS100 Bari-Taranto. Jeśli nie macie samochód, aby dostać się z Taranto Grottaglie wygodne jest autobus Ferrovie del Sud Est; www.fseonline.it; bilet kosztuje 1,70 euro, czas przejazdu: 35 min) lub pociąg Trenitalia (www.trenitalia.com) (bilet kosztuje 1,40 euro, czas przejazdu 20 min).
Manduria
To urocze miasto położone pomiędzy Taranto, Lecce i Brindisi do którego wielu turystów przyjeżdża w celu zaopatrzenia sie w jedno z lepszych win: Primitivo.
Najlepiej jest wejść do zabytkowego centrum miasta od imponującej bramy Porta lub Arco Sant’Angelo, różni się ona od innych bram miejskich. Następnie warto skierować sie na centralny plac Piazza Vittorio Emanuele II, na którym znajduje sie potężny budynek Palazzo Imperiali Filotico z XVIII wieku obecnie znajduje sie w nim ratusz.
Następnie warto swe kroki skierować do Katedry (Duomo) (Via Marco Gatti; godziny otwarcia sa rozne) pod wezwaniem Kościół Matczyny Najświętszego Trójcy. Została zbudowana na budynku pochodzącym z okresu normandzkiego a następnie całkowicie odnowiona i rozbudowana w XVI wieku. Jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury renesansowej w Apulii.
Co warto zobaczyć w Mandurii?
- Muzeum Wina Primitivo (www.museodelprimitivo.it, www.consorzioproduttorivini.com; Via Fabio Massimo 19; zwiedzaniu towarzyszą degustacje, najlepiej zarezerwować wizytę wcześniej, otwarte w godzinach 8-20 pon-sob i 9-13 Sun w lecie, pon-sob 8-13 i 15.30-19 oraz 9-13 w zimie). Jest to jedno z ciekawszych miejsc gdzie z pewnością warto sie wybrać , poznamy tam historie produkcji wina oraz będziemy mogli wziąć udział w degustacji.
- Park Archeologiczny Parco Archelogico (www.parcoarcheologico-manduria.it; Piazza Scegnu; wstep 4,50 euro dorośli, 1,50 euro dzieci, godziny: 9-12.30 i 14-17 w zimie, 9-13.30 oraz 15.30-20 w lecie) Niedaleko Muzeum Wina znajdują sie pozostałości starożytnych murów. Za nimi, na terenie parku znajduje się Fontanna Plinian, Kościół Świętego Krzyża oraz nekropolia, fosa i Kościół San Pietro Mandurino z pięknymi freskami. Wzdłuż alei można zobaczyć niektóre z 1200 grobowców wykutych w skale, z których zostały wykopane bezcenne relikwie obecnie przechowywane w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Taranto. Park znajduje się na obrzeżach miasta, jadąc samochodem trzeba kierować sie do Lecce droga SS7.
- Muzeum Archeologiczne (Via XX Settembre; wejście bezpłatne, godziny otwarcia:zmienne). Znajduje sie tam wystawa archeologiczna zatytułowanych “Za murami”, która obejmuje różne eksponaty, w tym gdzie typowe biżuterie i zbroje wydobyte z grobów, które pochodzą z IV III w.p.n.e.
Do / z Mandurii
Aby dotrzeć do Mandurii z Taranto można wziąć autobus Ferrovie del Sud Est (FSE; www.fseonline.it; bilet kosztuje 2,80, czas przejazdu to ok. 45-65 min). Samochodem najlepiej jest jechać droga SS7.
Mam nadzieje, ze spodobał Wam sie wpis Taranto i okolice odkryj wybrzeże morza Jońskiego i zachęcił Was do wybrania sie w ten region. A może już tam byliście i macie swoje sugestie co warto zobaczyć. Jeśli tak to piszcie! Do następnego wpisu! Ciao! 🙂
2 Odpowiedzi
Kachna / Szpilki Remontuja
Przepiękne miejsce, a Twój opis mówi tak wiele, że zachęca do odwiedzenia! A te fotografie… przyjemnie choćby pooglądać!
Oj gdybym miała więcej środków to bym podróżowała kilka razy w roku 🙂
admin
To zycze Ci, zeby srodki sie znalazly 🙂 czasami mozna znalezc bardzo fajne promocje na loty do Apuli zarowno z ryanairem jak i wizzair!