Caffè… ach kawa, napój bez którego nie można sobie wyobrazić życia we Włoszech. A w Polsce? Jak wygląda nasza kultura picia kawy? Jeżeli jesteście ciekawi gdzie wypić prawdziwą włoską kawę w Poznaniu to zapraszam do lektury!
Włochy kraj, który kawą stoi
Rano budzi nas dźwięk bulgoczącej w kawiarce (po włosku macchinetta) kawy. Jeśli zaspaliśmy i musimy biec do pracy to po drodze wpadamy do baru prosząc “Un caffè per favore!” (Jedna kawę proszę!) Po obiedzie (który zazwyczaj je sie w okolicach godziny 14) pada pytanie“Chi vuole un caffè?” czyli “Kto chce kawę?” Później wychodzimy na miasto na spacer (wł. passeggiata) i …owszem pijemy kawę 🙂 A wieczorem cena czyli kolacja (zwykle w okolicach 21-22- zależy od regionu Włoch) po której znów pytanie o kawę (tak, nawet o tej godzinie 😉 ). Tak w skrócie wygląda spożywanie kawy we Włoszech w ciągu dnia 🙂
Kultura picia kawy we Włoszech
Myślę, że każdy kto był na półwyspie Apenińskim spotkał sie z tym, iż picie kawy to jak kultowy rytuał. Bez wątpienia Włosi to naród, dla którego kawa jest napojem można powiedzieć świętym. Ze świecą szukać można osób jej nie pijących (głownie są to osoby, które nie mogą pic jej z powodów zdrowotnych).
Włosi uwielbiają także dyskutować i spędzać wspólnie czas. A co może sprzyjać temu bardziej niż filiżanka aromatycznej kawy?
W Italii naturalne jest także picie kawy w lokalach na zewnątrz. Zarówno rano jak i po południu możemy zobaczyć tłumy ludzi pijących kawę w barach na stojąco (tak jest taniej a także szybciej) lub delektujących sie nią przy stolikach w promieniach słońca i żwawo dyskutujących. W Polsce niestety nie jesteśmy przyzwyczajeni do picia kawy w lokalach a bardziej w domu. Odstraszają także ceny kaw, które są astronomiczne gdy porównuje je sie do zarobków Polaków. W Polsce za kawę na lotnisku zapłacić można ok. 5 euro natomiast za espresso na południu Włoch np. w Apulii zapłacimy 0.60 euro.
W Polsce także rzadko widuje sie podaną wraz z espresso wodę lub dołączone do kawy ciastko.
Jakość wypijanej w Polsce kawy
Pamiętam jak dziś dzień jak mój mąz opowiadał mi o zetknięciu sie z polską kawą z fusami pierwszy raz. To był dla niego szok! Dla Włochów jest to niewytłumaczalna lub wręcz można powiedzieć barbarzyńska praktyka. Jak można zalewać kawę wrzątkiem i pic “brudna wodę”! (jak nazywają kawę z fusami niektórzy). To samo tyczy sie kaw rozpuszczalnych są to według nich tzw. napoje kawopodobne , które niegodne są nazwania ich kawą i fanno schifo w wolnym tłumaczeniu są obrzydliwe! 😉
No tak wiem, być może powiecie, ze Włosi mają obsesje na temat kawy. Może i coś w tym jest, ale Polska na tle innych krajów nie tylko Włoch wydaje mi sie naprawdę paradoksem w tej dziedzinie.
Gdzie wypić prawdziwą włoską kawę w Poznaniu
Ale przechodząc do sedna. Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić miejsce w Poznaniu, w którym możecie wypić prawdziwa włoską kawę.
Pomimo tego ze otwarcie nastąpiło zaledwie miesiąc temu, już teraz jest to kawiarnia, o której sporo sie mówi w Poznaniu. W ostatnich dniach w końcu udało mi sie tam wybrać i sprawdzić na własnej skórze (a właściwie podniebieniu) czy pogłoski o tym jakoby miałaby być to kawiarnia serwująca najlepsza kawę w Poznaniu były prawdziwe. Poznajcie Puramaro caffeteria italiana.
Puramaro znalezc możecie w samym sercu Poznania na ul. Wrocławskiej 25.
Moje pierwsza wizyta zbiegła sie w czasie z Kawa Festival Poznań a wiec mogłam spróbować specjalnej oferty festiwalowej, na którą składało sie espresso schiumato alla mandorla oraz własnoręcznie przygotowane vegan tiramisu.
No i w końcu…znalazłam prawdziwą włoską kawę w Poznaniu! (poza ta w naszym domu 🙂 ) Espresso jest takie jakie być powinno. Idealny intensywny, mocny smak. Klasyka.
Niestety festiwalowy tłum skutecznie uniemożliwił mi rozmowę z Nicola i Edyta- właścicielami kawiarni, dlatego tez postanowiłam wrócić tam kolejnego dnia w godzinach przedpołudniowych kiedy było trochę spokojniej. Tym razem wybieram cappuccino. Z delikatna pianka i zrównoważonymi proporcjami pomiędzy mlekiem a kawa to strzał w dziesiątkę.
Puramaro caffeteria italiana – miejsce tworzone z pasją
Nicola i Edyta chcą zarazić kulturą picia włoskiej kawy Poznaniaków. Nicola mówi “Chcemy by ludzie czuli, ze gdy przekraczają próg naszej kawiarni przenoszą sie do Włoch” i rzeczywiscie panującą w lokalu atmosfera sprawia, ze czuje sie jak we Włoszech . W powietrzu unosi sie zapach kawy, z głośników płynie włoska muzyka a na stolikach rozłożone sa włoskie gazety i książki. Niektóre z nich sa w całości po włosku inne tłumaczone. Właściciele kawiarni chcą, by klienci mieli do czynienia także z włoską kulturą i językiem. W Puramaro poza kawą można także skosztować oryginalnych włoskich słodkości oraz innych napoi (takich jak np. chinotto) sprowadzanych z Włoch a także zjeść włoskie panini (czyli kanapki) na dniach do oferty mają wejść także włoskie wina a także aperitivo czyli mieszanka serów i wędlin.
W Puroamaro możecie wypić prawdziwą włoską kawę najlepszej jakości. W założeniu właściciele chcą także poszerzać świadomość Polaków na temat różnych rodzajów kawy a także jej przygotowywania.
To miejsce, do którego na pewno będziemy z mężem zaglądać. Ciesze sie, ze Poznań w końcu doczekał sie włoskiej kawiarni. W Puramaro widać nie tylko pasje do kawy, ale także miłość do tego co robią oraz misje propagowania kultury Włoch czego jestem ogromną zwolenniczką. Więc jeśli będziecie w Poznaniu choć na chwile to nie omieszkajcie zajrzeć do tego miejsca przekraczając jego progi możecie liczyć na to ze zostaniecie przyjęci z prawdziwą włoską życzliwością i poczujecie sie jak w słonecznej Italii.
Więcej informacji znalezć możecie na profilu kawiarni: Puramaro caffetteria italiana
23 Odpowiedzi
Puramaro
Hej Kamila! Jest nam baaardzo miło że napisałaś o nas i to w tak fajny sposób! Bardzo się cieszymy, że zarażamy kulturą woską i że spotyka się to z pozytywnym odbiorem ? Czekamy na kolejne odwiedziny! Do zobaczenia!
Kamila Olszewska
To ja ciesze sie, ze mogłam Was poznać i ze tworzycie takie fajne, klimatyczne miejsce w Poznaniu. Trzymam mocno za Was kciuki no i mam nadzieje, ze uda mi sie odwiedzić Was znów jak najszybciej! 🙂
Reni Blog
Wygląda na bardzo sympatyczne miejsce, chętnie się tam wybiorę podczas pobytu w Poznaniu:)
Kamila Olszewska
I takie jest! Polecam serdecznie! 🙂
Marysia | On the Island
Przyda sie kiedy odwiedzę Poznań 🙂 Fajny pomysł na wpis 🙂
Kamila Olszewska
Ciesze sie! Dzięki! 🙂
Lalo.mama
Uwielbiam wloska ķawe, ale wypijam jej dziennie zdecydowanie za duzo 🙁
Kamila Olszewska
Oj to ja tez mam ten sam “problem” jeśli tak można to nazwać, bo w sumie sprawia mi to przyjemność, ale zapewne jest niezbyt zdrowe.
Marheri Crafts
Jak tylko będę w Poznaniu to chętnie się wybiorę 🙂 Smak włoskiej kawy jest niezapomniany! Ale z drugiej strony, nasza polska “fusiasta” kawa też ma coś w sobie 😉
Kamila Olszewska
Ja musze przyznac, ze nigdy mi nie smakowala i zastanawialam sie zawsze dlaczego moja mama ja pije. Zanim poznalam mojego meza jak juz to pijalam kawy rozpuszczalne, ale zazwyczaj jednak herbate. Ale odkad posmakowalam wloskiej kawy juz sie nie moge przestawic z powrotem na ta po polsku. 😉
klubautora-itkgraf
Poznań mamy w planach wycieczkowych jeszcze w tym roku, na pewno skorzystamy i napijemy się pysznej kawy 🙂
Kamila Olszewska
To polecam to miejsce, zdecydowanie warto! 🙂
Ania Ulanicka
Ach, a ja tak kocham kawę!
Kamila Olszewska
To nic nie pozostaje tylko wybrać sie do Puramaro! 🙂
Kasia Wawrzycka
Pamiętam moją podróż do Włoch parę lat temu – na stacji benzyznowej była lepsza kawa niż u nas w niejdenej modnej kawiarni.
Kamila Olszewska
Oj tak…niestety cos w tym jest. We Wloszech kultura kawy jednak jest u nas jej troche brak, ale powoli widac, ze cos sie zmienia. 🙂
fixmycamera | ania margoszczyn
Ja zdecydowanie jestem większą fanką herbaty i przeróżnych owocowych naparów, miałam w Poznaniu swoje ulubione miejsca, ale dobrze że wielbiciele kawy też coś tam znajdą 😉
Kamila Olszewska
Ja muszę przyznać, ze mi sie to pozmieniało. Nadal lubię herbaty, ale jednoczenie nie wyobrażam sobie dnia bez filiżanki włoskiej kawy 🙂 Co do herbacianych miejsc w Poznaniu to ja uwielbiam Kwietna to miejsce połączone z kwiaciarnia wiec jest bardzo klimatycznie i Pod Lampionami, a jakie sa Twoje ulubione miejsca na herbatę?
Justyna
A gdzie wypić prawdziwą włoską kawę w Warszawie? 🙂
Rozpuszczalnej nie lubię! A fusiastą piję jak muszę – 2-3x do roku się zdarza 🙂
Kamila Olszewska
Oo! To jest dobre pytanie. 😉 na ta chwile moge Ci polecic Cophi na ulicy Hozej a przy okazji bedac w Warszawie zrobimy wiekszy research z mezem 🙂
Justyna
Dzięki, wychowałam się w okolicy Hożej – muszę koniecznie tam wrócić 🙂
Kamila Olszewska
O to tym bardziej koniecznie! 🙂
Anna Sycz
Brakowało mi takiego przewodnika po Poznaniu gdy do niego kiedyś wpadłam. Mam jednak wciąż niedosyt tego miasta i wciąż czuję, że muszę tam wrócić. Ba! Rozpływam się nad nim tak bardzo, ze nawet mój mąż zaczął wspominać wpisaniu Poznania do naszej mapy miejsc do odwiedzenia gdy następnym razem będziemy odwiedzać Polskę. Bez kawy nie wyobrażamy sobie dnia! Dobrze wiedzieć gdzie ją wypić <3 Dziękuję :)!